image

Vybíráte podložku?

Nevíte jaká podložka je ta pravá? Která nejvíce vydrží, která je nejlevnější nebo která jde připojit třeba k Playstation nebo Nintendu Wii? Pomůžeme Vám! Testujeme každou u nás dostupnou taneční podložku a píšeme recenze, vy můžete vybírat.

Hardpady

Hardpady jsou taneční podložky vyrobené z pevných materiálů (plast, kov, dřevo) a jsou vhodné spíše pro pokročilé až zkušené hráče, umí daleko lépe simulovat hraní na skutečné arkádové platformě. Obecně jsou hardpady dražší, težší (hmotnost se pohybuje od 9 do 70 kg) a méně skladné než softpady, avšak jsou obvykle mnohem trvanlivější. V této skupině padů daleko více záleží na volbě druhu i přímo konkrétního typu hardpadu. Vlastnosti hardpadů Vám lépe přiblížíme, když si je rozdělíme do několika kategorií:

Arkádové platformy


ITG Platforma Platforma je specifický druh hardpadu, který je chápán jako etalon mezi hardpady. Platformu lze připojit pouze k tanečnímu automatu (pokud člověk není zručný s pájkou). Ačkoliv existují dva výrobci platforem pro taneční automaty (KONAMI a Andamiro), jsou jejich vnitřnosti velmi podobné. Pod každým panelem jsou 4 gumové snímače tlaku, aktivace jednoho z nich stačí k potvrzení šipky. Většina platforem dnes již má jako svoji součást madlo (tzv. bar). Váha jedné arkádové platformy s bary je kolem 180 kg (pro dva hráče). Jak již bylo zmíněno, platformy slouží jako etalon pro hardpady a profesionální hráči posuzují jiné druhy hardpadů právě podle toho, jak moc se hraní na nich blíží hraní na platformě. Arkádové platformy nejsou určeny pro běžné domácí použití a využívají se hlavně ke komerčním účelům v hernách.

Home-made hardpady


Jako home-made hardpady označujeme ty, které jste si sami vyrobili nebo jste si je nechali od někoho vyrobit. Vyrobit hardpad není příliš složitá záležitost, velmi však záleží na použitých materiálech, zvolené technologii, ale také na kvalitě odvedené práce. Návody na stavbu hardpadu můžete najít na internetu. Typickým českým fenoménem je tzv. kobercový hardpad - na dřevěné desce jsou položeny dvě plechové vrstvy (někdy bývají i alobalové), které fungují jako senzory, zcela nahoře je pak koberec, který zpříjemňuje došlapování. Trvanlivost domácího hardpadu je závislá zejména na použitých materiálech, obvykle však není problém hardpad opravit nahrazením součástí. Na dobře postaveném home-made hardpadu se dá hrát velmi příjemně a může být vhodný pro hráče různých úrovní. Při stavbě hardpadu je však důležité myslet na standardní rozměry panelů (dle arkádových platforem), aby se hráči naučili správně a přirozeně pohybovat. V závislosti na náročnosti konstrukce a kvalitě materiálů lze postavit hardpad za cenu od 700 Kč.

TX-style hardpady


Black Ninja (TX1501B) Označení TX pochází od série TX hardpadů, které jsou v současnosti nejdostupnějšími a zároveň nejméně kvalitními hardpady pro domácí použití. Na trhu existuje mnoho různých typů a sérií TX hardpadů, které se liší nejen cenově, ale také kvalitativně. Nelze bohužel říci, že by platila příma úměra (čím dražší, tím lepší), je to spíše o náhodě. První TXka (TX1000 a TX2000) měla životnost kolem jednoho týdne, současná generace je na tom o něco lépe, opět však záleží na výběru a štěstí. Snímače v TX padech jsou dělané velmi levně, díky tomu jsou citlivé pouze ve středu panelu. Panely na většině TX hardpadů maji povrch z plastu, který je velmi pružný a neposkytuje správnou odezvu pro hráče. TXka se hodí pro "sváteční" hráče, kteří zvládají i náročnější stepcharty. Hmotnost TX padů bez baru se pohybuje okolo 15 kg, v EU se prodávají od 3500kč do 5000kč.

Profesionální hardpady


Cobalt Flux Do kategorie profesionálních hardpadů řadíme ty, které se svými vlastnostmi nejvíce přibližují arkádové platformě. Pad nemusí vypadat jako platforma ani nemusí být tak těžký, jedná se nám především o pocit z hraní a rozhodují to takové věci, jako jsou zapuštěné panely, pevný plexisklový či polykarbonový povrch, který nepruží a samozřejmě přesnost snímání pohybů hráče. Tyto pady jsou vhodné pro časté použití a vydrží i náročné hraní. Hmotnost profesionálních hardpadů začíná na 20 kg. Profi hardpady stojí přibližně od 6000 do 12000 Kč.

Hardpady pro komerční účely


Cobalt Flux 6EX Dalším specifickým druhem hardpadů jsou pady pro komerční použití. U nich jde trochu stranou pocit z hraní, protože výrobce se zaměřuje hlavně na maximální životnost padu. Některé modely jsou také navržené, aby byly lehké a snadno přenositelné, některé naopak mají velmi masivní konstrukci a nepředpokládá se jejich časté přemisťování. Životnost těchto padů je 2-5 let pod zatížením ve školách nebo fitness centrech. Do ČR se v současné době dováží jenom Impact Arcade (výrobce Positive Gaming), avšak ve světě se dají sehnat i další značky. Cena se pohybuje od 20 tisíc do 120 tisíc Kč.

To nejaktuálnější co řešíme:

MCR Pujcovna Tricka

Kontaktní informace:

Občanské sdružení Czech DDR
Na Mrázovce 26/14, 159 00 Praha 5
Bankovní spojení: 2308360001/5500
IČO: 27016765

Potřebujete pomoci?

Potřebujete pomoci s výběrem té správné hry? Hledáte podložku? Chcete se přidat k našemu sdružení? Pokud máte jakoukoliv otázku, pište na adresu info@czechddr.cz

Sponzor našich stránek:

infinite