image

Hra pro vaši myš

Hra osu! vyměnila pohyb za sezení u obrazovky a šipky za hromadu kulatých objektů, které musíte potvrzovat do rytmu skladby myší, ale i tak se stala během několika týdnů od vydání neuvěřitelně populární. Nenechá Vás na pokoji, obsahuje stovky songů a navíc je zdarma.

osu!

Osu! je je freewarová hudební hra, která poprvé vyšla v roce 2007 a byla určená primárně pro operační systém Windows. Principiálně vychází z japonské konzolové hry Osu! Tatakae! Ouendan, která vyšla v roce 2005 pouze v Japonsku a byla určená výhradně pro Nintendo DS. Osu! má však mnoho společného také s další japonskou arkádovou hrou Taiko no Tatsujin, protože obsahuje herní mód Taiko.
Osu! je dnes velmi populární mezi hráči po celém světě, protože nabízí spousty zábavy v podstatě zdarma, velmi rychle se rozvíjí a podporuje stále oblíbenější systém “internet ranking”. Stáhnutí a instalace hry je nesmírně snadné, stačí navštívit tento odkaz.
Ke hraní osu! potřebujete vlastně jenom počítač nebo notebook a můžete hrát s myší, na touchpadu notebooku nebo s grafickým tabletem a stylusem, který připojíte k PC. Některé herní módy se lépe hrají na klávesnici.
Dnes je možné vyzkoušet si také verzi hry osu!stream, která je určená pro iPad nebo iPhone, takže hrejete přímo prsty. Pro Android autoři hry připravili jednak osu!droid a pak také samostatnou hru T-aiko, která funguje podobně jako mód Taiko v osu! pro PC.
Vedlejší, nicméně velmi příjemnou vlastností osu! je to, že funguje také jako přehrávač skladeb. Stačí osu! spustit a hra po chvíli začne přehrávat Vaše oblíbené písničky, které jste si pro osu! stáhli.


Menu a herní princip

V menu s písničkami je možné se překvapivě rychle zorientovat. Zcela vpravo můžete vybírat songy s předem určenou obtížností (je popsaná levelem a počtem hvězdiček) a vlevo se u každé zobrazí nahraná skóre. Nad menu s písničkami můžete měnit systém řazení songů, na spodní liště pak můžete přidávat různé modifikace, které vám hru ulehčí nebo naopak znepříjemní.


Herní princip je podobný mnoha jiným hudebním hrám. Hráč se snaží klikat myší nebo ťukat prsty na symboly, které se na monitoru objevují v rytmu hudby. Rozlišují se celkem tři typy značek.
Zakladním typem značek je “Hit circle”, tedy kruh na který kliknete přesně ve chvíli kdy se s jeho hranicí protne postupně se zmenšující soustředná kružnice. To by mělo být přesně v rytmu hudby
Dalším typem je“Slider”, kde musíte kliknout na začátek značky opět ve správný moment, poté však musíte následovat dráhu po níž se začne kutálet balónek, který Vám také naznačí jak rychle máte dráhu projít. Značku musíte držet po celou dráhu "slideru". Někdy dráhy mají na druhém konci šipku a to znamená, že se pohyb bude opakovat zpětně. Značky “Hit circle” a “Slider” se na obrazovce objevují v předem daném pořadí a jsou označeny čísly, takže vždy budete vědět na co ťuknout dříve.
Poslední a nejméně častý je typ “Spinner”. Přes celou obrazovku se objeví barevný kruh, který máte za úkol roztočit co nejrychleji a v daném čase, aby se Vám pokud možno nabil bar, který je po stranách kruhu. Můžete si vybrat na jakou stranu budete točit.


Hodnocení

Po dohrání písničky si můžete prohlédnout nahrané skóre, které se zobrazuje v bodové hodnotě. Na výsledek má vliv především Vaše přesnost a pak také některé nastavené modifikace. Krom bodového ohodnocení získáte také písmenkové (D, C, B, A, S, SS) podobně jako v jiných hudebních hrách. Celkově je systém hodocení trochu složitější, podrobnější informace tedy raději dáme pouze formou odkazu (sekce Playing, odstavec Scoring): http://osu.ppy.sh/p/faq. Pro začínajícího hráče je systém hodnocení poměrně přísný a nějakému tomu “failu” se těžko vyhnete. Osu! podporuje “internet ranking”, což znamená, že veškeré Vaše výsledky se ukládají na Váš online profil. Žebříčky hráčů je možné prohlédnout si na stránkách osu!.


Písničky a beatmapy

Každá písnička, určená pro osu! musí mít napsanou beatmapu nebo beatmapy, které se uchovávají ve formátu *.osu. V podstatě je to něco jako *.sm formát pro Stepmanii. Ve složce pro každou písničku pak ještě musí být *.mp3 se zvukovou stopou. Ke většině stažených písniček jsou však k dispozici také background videa nebo obrázky. Písničky s beatmapami je možné stáhnout ve formě celých balíčků i jednotlivě.

Balíčky s beatmapami jsou ke stažení zde: http://osu.ppy.sh/p/packlist.
Autoři doporučují stahování balíčků od nejnovějších po nejstarší, kvůli postupně se zlepšující kvalitě a je tomu tak i podle našich zkušeností. Instalace písniček je pak velmi snadná, celý beatmap pack v *.rar formátu rozbalte v adresáři .../osu!/songs. Jednotlivé písničky jsou navíc ještě v *.zip formátu a tak je také nechejte, protože po spuštění hry se písničky samy extrahují a můžete si je rovnou zahrát. Pokud “zipy” rozbalíte, nemusí se písničky načítat korektně.

Jednotlivé beatmapy pak můžete vybírat a stahovat v tomto žebříčku: http://osu.ppy.sh/p/beatmaplist&s=4&r=0.
Tato instalace je ještě snazší. Beatmapa s písničkou se stáhne ve formátu *.osz, poté co na ni kliknete, se spustí osu! a beatmapa se sama extrahuje do určené složky. K dispozici je nepřeberné množství písniček s beatmapami, jejichž kvalita je různorodá. Výhodou je široká nabídka žánrů, ačkoliv většina písniček pochází z různých anime nebo japonských videoher a to nemusí každému vyhovovat. Pokud chcete opravdu kvalitní beatmapy, je nejlepší vybírat z žebříčku "ranked" beatmap a vybrat si ve filtru Váš oblíbený žánr hudby. Určitě se najde něco, co se Vám bude líbit. Písníčky pro PC jsou zdarma, avšak máte omezený počet stáhnutí za den, pokud chcete více, musíte si připlatit. Pro iPad nebo iPhone je zdarma pouze několik písniček, ostatní jsou placené.


Osu! vs. ReRave

Již podle popisu je zřejmé, že základní herní mód osu! je hodně podobný komerční hře ReRave, respektive spíše naopak - vzhledem k tomu, že osu! je podstatně starší. Zásadním rozdílem mezi těmito hrami je v tom, že osu! bylo určené pro PC a tomu musí být přizpůsobené také beatmapy. To znamená že se v osu! se nikdy nesetkáte s tím, že byste museli potvrdit dvě nebo více značek ve stejný moment. ReRave byl vyvíjený pro touchscreeny, druhotně také jako arkádová hra.
Osu! má řadu pozitivních vlastností, které si uvědomíte až po podrobnějším prozkoumání. Především hráči ocení pořadový systém na značkách v základním herním módu, protože díky němu víte v jakém pořadí máte na značky klikat, což například u ReRave někdy tak úplně jednoznačné není. Také velikost značek v osu! je přiměřená oproti značkám v ReRave, které jsou hodně velké a překrývají se, což přispívá k chaosu. Je ovšem pravdou, že u osu! nehrajete na “placement”, tedy přesnost polohy kliknutí.
ReRave zřejmě více vyhovuje dnešním představám o moderní hře, protože je jednoduchý a přehledný, na druhou stranu nedovoluje v podstatě žádné modifikace. Oproti tomu osu! je vhodné pro náročnější hráče, protože vyžaduje nějaké základní povědomí o hře. Určitě se hodí přečíst si pár návodů, zjistit si možnosti hry a upravit si ji tak, aby vyhovovala Vašim požadavkům. Osu! umožňuje například aplikaci skinů (můžete měnit jak vzhled hry, tak vzhled značek), obsahuje editor beatmap a v menu “options” je možné nastavit poměrně hodně parametrů.
Osu! navíc obsahuje celkem tři herní módy - krom základního také výše zmíněný "Taiko" a posledním módem je "Catch the beat", kde se snažíte s panáčkem chytat ovoce, které padá v rytmu hudby.


Hraní na PC a touchscreenu

Nakonec je potřeba pozastavit se na samotnou hratelností osu! na PC nebo notebooku. Hraní s myší nemusí vyhovovat úplně každému, zvlášť pokud má někdo problém se zápěstími. Najdou se však opravdu dobří hráči, kteří by svou myš za nic nevyměnili i když není výrazně kvalitní, spíše záleží na nastevení citlivosti a na zvyku. Krom dobrého pocitu ze hry je pak druhotným produktem také to, že se naučíte velmi přesně a rychle ovládat myš.
Další možností je hrát osu! na PC s grafickým tabletem a stylusem. Většina hráčů používá "pen" mód a menší až střední tablety. U velkých je třeba omezit aktivní pole.
Samostatnou kategorií je pak hraní na touchscreenech, které také potřebují odlišnější software určený speciálně pro ně. Jedná se o výše zmíněné osu!stream (Apple) a osu!droid (Android). Ťukání prsty pro někoho může být přirozenější a zábavnější, avšak méně přesné než hraní na PC. Vzhledem k oblibě a podpoře osu! je jisté, že poroste zájem o tuto hru právě na dotykových zařízeních, i když pro ně primárně nebyla určena.


Zdroj obrázků: http://osu.ppy.sh/p/screenshots

To nejaktuálnější co řešíme:

MCR Pujcovna Tricka

Kontaktní informace:

Občanské sdružení Czech DDR
Na Mrázovce 26/14, 159 00 Praha 5
Bankovní spojení: 2308360001/5500
IČO: 27016765

Potřebujete pomoci?

Potřebujete pomoci s výběrem té správné hry? Hledáte podložku? Chcete se přidat k našemu sdružení? Pokud máte jakoukoliv otázku, pište na adresu info@czechddr.cz

Sponzor našich stránek:

infinite